Strona turystyczna Krainy św. Anny

Jarmark Folkloru – Targi Panieńskie w Ujeździe 13.10.2010r. 08:37:45

Opis Projektu

Targi Panieńskie to impreza kulturalna zorganizowana przez Miejsko – Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe, w celu ożywienia i ocalenia od zapomnienia starej, pięknej tradycji, która jest istotną wartością i ważnym elementem kulturowym dla dziejów Ziemi Ujazdowskiej. Celem jej była integracja społeczna, umacnianie więzi międzypokoleniowych.

Pierwsze targi zorganizowano w Ujeździe na "Kaczym Rynku" w dniu 17 maja 1928r. w święto Wniebowstąpienia, a ostatnie  w 1939r. (informacja ustna pani Maria Kowolik- z domu Staniec). W tym czasie na targi tłumnie przybywały pięknie wystrojone panny i przystojni kawalerowie nie tylko z Ujazdu i najbliższych okolic ale również z miast i miejscowości Górnego Śląska m. in.: Gliwic, Bytomia, Mysłowic. Wszystkich zainteresowanych informowały o tym przydrożne tablice z napisem "Fahr nach Ujest zum Heiratsmarkt". "Kaczy Rynek" (obecnie Plac Lompy, położony przy zbiegu ulic Sienkiewicza I Ligonia) był w tym czasie miejscem sprzedaży i zakupu różnych towarów,  miejscem zawierania nowych znajomości, ale przede wszystkim miejscem, gdzie organizowano Targi Panieńskie. Tradycja mówi, że dzień wcześniej przebrana para młoda jeździła po okolicy strojną bryczką i zapraszała mieszkańców na  wspólną zabawę. Targi zaczynały się od procesji i mszy świętej w kościółku pątniczym za miastem, zwanym Studzionką. Po mszy młodzi udawali się na "Kaczy Rynek" i z niecierpliwością czekali na tańce przy muzyce, a szczególnie- taniec kotylionowy, który zbliżał do siebie ludzi, a nieraz łączył ich na całe życie. Nie wszystkim jednak udało się tego dnia odnaleźć swoją drugą połowę, ale mieli drugą szansę, aby powrócić tutaj znowu za rok. Po wojnie tradycja Targów Panieńskich zaniknęła i przeszła do historii.

Dzisiaj po 70 latach pamiętają o niej tylko nieliczni, najstarsi mieszkańcy Ujazdu i okolicy. Impreza odwołuje do ich wspomnień i wiernie oddaje ideę tej pięknej tradycji, którą warto pielęgnować i popularyzować- zwłaszcza wśród młodego pokolenia, jako naturalnego kontynuatora ciągłości kulturowej Regionu.

Plakat informacyjny 2010r.

Plakat informacyjny 2011r.

Zdjęcia promujące wydarzenie 2010r.

Zdjęcia promujace wydarzenie 2011r.